Allah Bizimle Beraberdir

24 Mart 2013 Pazar

Allah Bizimle Beraberdir. Allah her daim bizimle beraberdir. İnsana şah damarından daha yakın olduğunu bildiren Yüce Allah her zaman bütün canlıları bilendir görendir duyandır. "Allah sabredenlerle beraberdir" ayeti Allah'ın kendi emir ve yasaklarına uyan kimselere bir müjde vermektedir. Dost istersen Allah yeter,Yaran istersen Kuran yeter,Mal istersen kanaat yeter,ibret istersen ölüm yeter. Evet gerçek dost istersek Allah ne güzel bir dosttur değil mi?

Evrende Bir Düzen Vardır


Evrende Bir Düzen Vardır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ünite konusu.Evren,üzerinde yaşadığımız dünya ile tüm yıldız ve gezegenleri içne alan bütündür. Her resmin bir ressamı vardır. Yediğimiz yemekler giydiğimiz elbiseler tesadüfen kendiliğinden meydana gelebilir mi,Galaksiler yıldızlar gezegenler kend başına meydana gelemezler. İşte bütün bunları yaratan Allahtır.Rabbimizin yarattığı evrende muhteşem bir düzen vardır. Dünyanın güneşe olan yakınlığı ve uzaklığı dünyanın büyüklüğü gezegenlerin hareket etmesi bunlara basit bir örnektir. Tabiattaki tüm varlıklarda güneş ve ayın harketlerine göre bir uyum vardır.

İnsan Akıllı ve İnanan Bir Varlıktır


İnsan Akıllı ve İnanan Bir Varlıktır.
Allah'ın insanlara verdiği en büyük nimet akıldır. Allah biz insanları bitkilerden hayvanlarda v farklı yaratmıştır. Biz doğru ve faydalı olanı aklımızda buluruz. Akıl insanın en büyük nimetidir. Aklımız olmasaydı sevinemez,düşünemez kendimizi bilemezdik. Allah Kuranda aklımızı kullanmamızı istemektedir. Her işte her olayda aklımızı kullanarak doğru kararlar vermeliyiz. İnaç ve ahlak insanın ahlaki değerlerindendir. Bunları da ancak aklımızla uygulayabileriz. İnsanların çoğu Allahın varlığına inanmaktadır. Allaha inanmak ona güvenmektir. onun haksızlık yapmadığına inanmaktır. insan akıl sahibi olmasının yanında inanan bir varlıktır.

Helal,Haram,Sevap ve Gunah Kavramları

Helal, Haram, Sevap ve Günah Kavramları konusunda hazırlanmış güzel bir video ççalışması.
Helal,haram sevap ve günah. günlük konuşmalarımızda bu kavramları kullanırız.Dinimizin yapılmasını uygun gördüğü yasaklanmamış olan iş ve davranışlara helal denir. Allah Kuranda Yeryüzünde helal ve güzel olanlardan yememizi istemektedir.
Helal lokma ,helal süt emmiş ,Helal olsun ,Allah helalinden kazanç nasip etsin diyerek dua ederiz.
Haram: Dinin yapılmasını yasakladığı iş ve davranışlardır. Anne ve babaya kerşı gelmek,alay etmek,sözünden durmak,gıybet etmek gibi söz ve davranışlar dinmimizce haramdır. Allah insanları çok sevdiğinden bizden bazı şeylerden uzak durmamızı ister. Yapılmamasını istediği şeyler kötü ve çirkindir. Bize ve çevremize zararı  vardır.

Allah'a Şükür

Allah'a Şükür konusunda Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Ünite konularından biridir. İnsanlar küçük bir iyilik karşılığında nezaketen de olsa teşekkür ederler. Bizlere iyilik yapan Annemize ,babamıza,kardeşlerimize ,arkadaşlarımıza hısım ve akrabalarımıza iyiliklerinin karşılığı olarak teşekkür ederiz. Peki hiç bir ücret ödemeden bize güzel bir vucut veren bize sayısız nimetler veren Yüce Yaratıcıya,Allaha teşekkür etmek gerekemz mi? İşte Allah'ın bize verdiği sayısız nimetten dolayı biz de Allaha'a Elhamdülillah der teşekkür ederiz. Elhamdülillah ,ALLAHI'IN BİZE VERDİĞİ NİMETLERE TEŞEKKÜR ETMENİN İFADESİDİR.

Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

22 Mart 2013 Cuma

Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri hakkında hazırlanmış güzel bir video . Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde öğrencilerimize izletebileceğimiz güzel bir video çalışması. Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin  nedenleri konusunda Kuran-ı Kerim ayetleri esas alınarak açıklamalar yapılır. Peygamberler insanlar arasından değil de Meleklerden seçilmiş olsaydı insanların tavrı ne olacağı anlatılır.  Zira , inanmak istemeyen müşrikler "Muhammed(SAV) bizim gibi bir insa. O da bizim gibi yiyiyor geziyor uyyor. oysa bir Melek olsaydı ona inanırdık " dedikleri ve buna karşılık olarak Peygamberlerin insanlardan seçilerek Allah2ın emir ve yasaklarını öncelikle kendilerinin uyguladığı ,emir ve yasakların insanların yapabileceğini göstermesi açısından insanlar arasından seçildiği vurgulanır.

Bismillâhirrahmanirrahim

Bismillâhirrahmanirrahim ne anlama gelmektedir? Bismillâhirrahmanirrahim ," Rahman ve  Rahim olan Allah'ın adıyla" anlama geldiği ve Rahman ve Rahim'in ne olduğu öğrencilere kavratılması gerçekleştirilir. Ayrıca , Bediüzzaman said Nursi'nin Sözler adlı eserinde geçen 1. Söz, Bismillah her hayrın başıdır bölümü sadeleştirilerek öğrencilerimize aktarılabilir.

Günlük Konuşmalarımızda Dine İlişkin İfadeler

Günlük Konuşmalarımızda Dine İlişkin İfadeler hakkında hazırlanmış güzel bir video çalışması. İnsanı diğer canlı varlıklardan ayıran özellikler hakkında bilgilendirmenin ardından,insanın ,insan olmanın ne anlama geldiği vurgulanmıştır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde kullanacağımız güzel bir video çalışması. İnsanların kendi aralarında konuşmalarında dini ifadeler geçmektedir. Selam verirken,hasta ziyaretinde yolcu uğurlamasında ,misafir karşılamasında ve yemekten önce ile yemekten sonra dini ifadeleri kullanmaktayız. Günlük hayatımızda dini ifadeleri kullanırken dua ile  kişiler arasında iyi dilekte bulunur ve dostluklar pekişmektedir.

DİN VE AHLAK HAKKINDA NELER BİLİYORUZ

Din denildiğinde aklımıza ne geliyor. Peki, Dinler arasında islam ne anlama geliyor. İzleyeceğiniz video da din nedir,islam nedir,müslüman nedir, kelime-i şehadet ve kelime-i tevhid havramları hakkında bilgiler vermektedir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde  öğrencilerimizin genel anlamda İslam hakkında bilgilenmesini sağlayacaktır.
 Videoda ayrıca Mü'min kavramı ile ilahi ve ilahi olmayan dinler hakkında bilgiler verilmektedir.

"Kelimeitevhit" ve "Kelimeişehadet”i Öğreniyoruz

21 Mart 2013 Perşembe

"Kelimeitevhit" ve "Kelimeişehadet”i Öğreniyoruz. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde izleyebileceğimiz güzel bir video çalışması. Fatih Bütün tarafından hazırlanan bu videoyu istifadenize sunuyoruz.  Kelime-i Şehadet ve Kelime-i Tevhid'in tüm öğrenciler tarafından anlamıyla birlikte öğrenmesini sağlayacaktır.

Kunut Dualar ve Anlamı

konut-dualari kunut-dualari-1

kunut-dualari-2

Salavat Duaları ve Anlamı

Salavat Duaları ve Anlamı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde izleyebilirsiniz. Milli Eğitim Bkanlığının Filtresine takılmadan izleyin.. Allahume-salli-barikallahummesalli ALLAHÜMME SALLİ DUASI

ALLAHÜMME BARİK DUASI allhummebarik

Rabbena Duaları ve Anlamı

rabbena rabbena-atina-rabbenagfirli

Tahıyyat Duası ve Anlamı

 

—::: OKUNUŞU :::—
Ettehiyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâtüh, Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlüh.
—::: ANLAMI :::—
Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.
—::: DÛAYI DİNLE :::—


Sübhaneke Duası

subhaneke
subhaneke

:: OKUNUŞU :::—
Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük *) ve lâ ilâhe ğayrük.
—::: ANLAMI :::—
Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.
* Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki “Ve celle senâük” cümlesi ile beraber okunur


Fatiha Suresi ve Anlamı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği

18 Mart 2013 Pazartesi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Dersi Tutum Ölçeği
1. Öğrencilerinize ilk derste “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Dersi Tutum Ölçeği”ni uygulayınız. Bununla ilgili form, bu kitabı
n 106. sayfasında verilmiştir. Dönem sonlarında da bu ölçeğ
i uygulayıp değerlendirmeniz, öğrencilerinizin tutumlarındaki
değişikliği görmenizi sağlayacaktır.
2. Öğrencilerinize yıl boyunca din kültürü ve ahlak bilgisi
dersi ile ilgili bir sözlük hazırlayacaklarını, bunun için bir ortalı
küçük boy bir defter almalarını söyleyiniz. Onlardan ünitelerin
işlenişinde karşılaşacakları dinî kavramları baş harşerine göre
gruplandırarak bu sözlüğe sıralayıp açıklamalarını isteyiniz.
Böylece ünitelerin bitiminde öğrencilerin sözlükleri tamamlanmı
ş, gerekli kavramları öğrenmeleri sağlanmış olacaktır.
3. Ünite konularını işlemeye geçmeden önce öğrencilere
ünitenin adını söyleyiniz. Ünitede yer alan konular hakkında
tanıtıcı nitelikte genel bilgiler veriniz. Ünitenin din kültürü ve
ahlak bilgisi dersindeki yeri ve önemi hakkında açıklamalar
yapınız. Ünite kazanımlarını gerçekleştirmeleri durumunda
neleri başarabileceklerini söyleyerek onları teşvik edip cesaretlendiriniz.
4. Ünite konuları hakkında konuşmaları için öğrencilerinize
söz hakkı veriniz. Böylece öğrencilerinizin ünite konularına
ilişkin ön bilgilerini hatırlamalarını ve ifade etmelerini sağlayı-
nız.
5. Öğrencilerinize yıl boyunca yapacakları performans görevi,
proje, çalışma yaprakları vb. etkinliklerinden beğendiklerini
koyacakları “Ürün Seçki Dosyası (Portfolyo)” hakkında bilgi
veriniz. Sınıf içi ve dışı etkinlikleri nasıl yapacakları konusunda
onları bilgilendiriniz.
6. Öğrencilerinizin bilişsel, sosyal, duyuşsal vb. becerilerini
geliştirmek için performans görevi hazırlamalarını sağlayı-
nız. Bunun için her kazanım sırasında hangi etkinliğin performans
görevi olarak verilebileceği belirtilmiştir. Bunların dışında
siz de görev konusu belirleyebilirsiniz.
7. Öğrencilerinizin bu dersten proje hazırlama becerilerini
geliştirmek için her döneme ait birer proje formu verilmiştir. Bu
formlar ilgili ünitelerin sonuna eklenmiştir. Bunlar birer örnektir.
Siz öğrencilerinizin ve çevrenin durumuna göre başka
formlar hazırlayabilirsiniz.
8. Her ünitenin sonunda ünite kazanımları ile ilgili öğrencilerinizi
gözlemleyip değerlendireceğiniz bir form hazırlanmıştı
r. Formu doldurup değerlendiriniz. Eksiklikleri olduğunu belirlediğ
iniz öğrencilerinize ek etkinlikler yaptırınız.
9. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin çalışma kitabı olmadığı
ndan kazanımlarla ilgili çalışma yaprakları, ünitelerin ilgili
kazanımlarının işleniş kısımlarında size örnek olması açısından
yeri geldikçe verilmiştir. Ayrıca her ünitenin sonuna öğ-
rencilerinizin kendilerini değerlendirebilecekleri bir form eklenmiştir.
Bu formun ünite değerlendirme çalışmalarıyla birlikte
doldurulması, değerlendirmeye katkıda bulunacaktır.
10. Her konunun başlangıcında öğrencilerinizin kazanımla
ilgili ön bilgilerini açığa çıkarmaya çalışınız. Onlara bu amaca
yönelik sorular sorunuz. Öğrencileri ünite boyunca konuşmaları
için cesaretlendiriniz. Ayrıca öğrencilerinize, ünite kapa-
ğında verilmiş olan hazırlık çalışmalarından kazanımla ilgili
olanlarını yaptırınız. Derse hazırlık niteliğindeki bu çalışmayı
yaparken Ders Kitabı’nda her konu için verilen “DüŞnelim”
bölümünden de yararlanınız.
11. Ünite konularını işlerken kullanacağınız öğretim yöntem
ve teknikleri ile ilgili açıklayıcı bilgilere ulaşmak için bu kitabın
baş tarafındaki ilgili bölümleri inceleyiniz.
12. Ünite kazanımlarıyla ilgili konuların işlenişi sırasında kitaptakilerin
yanı sıra okul ve çevre koşullarını dikkate alarak
farklı etkinlikler hazırlayıp uygulayabilirsiniz.
13. Öğrenciler farklı özelliklere sahiptir. Onların bu farklılıkları,
öğrenmelerini etkilemektedir. Öğrencilerde öğrenme farklı
lığına neden olan en önemli etken, zekâ alanlarının farklı
oluşudur. Konular işlenirken farklı zekâ alanlarına seslenmek,
etkinliklerin planlanmasında da bu durumu göz önünde bulundurmak
öğretimin tam yapılabilmesi için bir zorunluluktur. Bu
nedenle kitaptaki kazanımlarla ilgili etkinliklerin yapılandırılması
nda öğretim programının felsefesine uygun olarak yapı-
landırmacı yaklaşım, aktif öğrenme ve çoklu zekâ kuramı
esas alınmıştır.
Öğrencilerin bireysel farklılıkları zekâ alanlarıyla sınırlı de-
ğildir. Algılama düzeyleri ve düŞnme tarzları da birbirinden
farklıdır. Sınıfınızda özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler de
olabilir. Bu öğrenciler için yapılabilecekler ve sınıf yönetimi
konusunda alınacak önlemler bu kitabın “Genel Açıklamalar”
bölümünde ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Ayrıca bireysel farklı-
lıkları gözetmek amacıyla kazanımların işlenişinde konuların
niteliklerine göre kolaydan zora, basitten karmaşığa ilkesi uygulanmı
ştır. Bunu dikkate almanız, öğrencilerdeki öğrenme
düzeyini yükseltmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.
14. Ünitelerde verilmesi gereken değerleri kazandırmak
amacıyla sınıfınızda bu değerlerle ilgili pano hazırlatabilirsiniz.
Bunun için öğrencileri altı gruba ayırarak her gruba bir
ünitenin değerleri ile ilgili pano hazırlama görevi veriniz.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4.sınıf ders meteryalleri

1. Kur’an-ı Kerim mealleri
2. Hadis kaynakları
3. İslam ilmihâli ile ilgili kitaplar
4. İslam tarihi ile ilgili kaynaklar
5. T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı
İnternet Sitesi
6. Bilgisayar
7. Projeksiyon cihazı
8. Tepegöz
9. Asetat
10. Çalışma Yaprakları
Soru cevap, buluş yoluyla öğrenme, sözlü ve yazılı anlatım, dikkat çekme, metin okuma, şiir okuma ve yazma,
senaryo yazma ve canlandırma
Bu ünitede sözlü ve yazılı sunum, sergileme, kısa ve uzun cevaplı sorular, kavram haritaları ve kendini
değerlendirme ölçeği kullanılarak değerlendirme yapılabilir.

Selam verme nasıl olur? Görgü kurallarından selam

17 Mart 2013 Pazar

Selamlaşıyoruz. Selam bir görgü kuralı olduğu gibi aynı zamanda da sünnettir. Yani Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)in yapmamızı istediği işlerden biridir. Hz. Muhammed (SAV) Mekkeden Medineye Hicret ettikten sonra Medine'de ilk yaptığı icreaat selamın yayılmasını isteğidir. Sahabe efendilerimiz de bu isteği hakkıyla yerine getirmişler ve birbirlerine selam vermek için yollarını değiştirmişlerdir. Oysa biz bu gün aynı asansördeki komşumuza dahi selam vermekten çekiniyoruz bazen.
Dilerseniz selam verme görgü kurallarına bir göz atalım..

Peygamber ve Peygamberlere İman

 Peygamber ve Peygamberlere İman. Peygamber ,Allah'tan vahiy yoluyla  aldığı emir ve yasakları insanlara bildirmekle görevli seçilmiş üstün kişidir. Peygamberlere iman ,iman esaslarındandır. Kuran-ı Kerim de adları geçen peygamberlerin peygamberliğini tastik etmek imanın gereğidir. Bu itibarla Hz. Muhammed (SAV) i peygamber olarak kabul ettiğimiz gibi Hz. İsa ve Hz. Musa gibi diğer peygamberlerin peygamberliğini tastik ederiz. Bununla birlikte Hz. Muhammed (SAV)'in son  peygamber olduğu ve bütün insanların onun peygabliğine inanması geerktiğini de biliriz.
Hz. Muhammed (SAV) peygamberlik görevi itibariyle diğer peygamberlerle aynı olsa da fazilet itibariyle  en üstün patgamberlerdendir.
Zira,Kuran-ı Kerim Hz. Muhammed (SAV)'in alemlere rahmet olarak gönderildiğini idafe etmektedir.

Meleklere ve Peygamberlere İman videosu izle

 

Ahirete İman

Ahirete İman, İman esaslarından biridir. Ahiret kelime olarak" Son" anlamı taşımaktadır. Terim olarak ise Dünya hayatının sona ermesi ile yeni bir hayatın başlaması anlamı taşımaktadır. Ahiret hayatı kişinin ölmesiyle başlar. Sır perdesi kalkar ve kişi bundan sonra Berzah Alemi diye bilinen yerde Kıyametin kopmasına kadar bekler. Bu bekleme kişiye göre değişir. Zaman kimisine göre çok çabuk kimisine göre çok uzun geçecektir.  Kıyametin kopmasıyla da Ruhlar bedenleriyle buluşacak ve Ba's diye bilenen hadise gerçekleşecektir. Mahşerde toplanan insanlar Mizan da sorgulandıktan sonra da Cennet ya da Cehenneme gönderileceklerdir. Bu ancak ve ancak insanın dünya hayatındaki kulluğu ile iligli olacaktır.

AHİRE HAYATI VİDEOSU

Haccın İnsan Davranışları Üzerindeki Etkisi

Haccın İnsan Davranışları Üzerindeki Etkisi nelerdir? Hacc ibadeti rukunlarına uygun olarak gerçekleştirmek son derece önemlidir. Haccın yapılması esnasında dikkat edilmesi gereken hususlarla Hacc ibadeti sonrası Haccın insan davranışlarına nasıl bir tesir bıraktığını Mehmet Ali Şengül hoca anlatıyor.
Hacc yapan kimseye Hacı denmesinin ne tür sorumluluklar doğuracağı ve Hacı diye tabir edilen kimselerin bu sıfatı üzerlerinde taşırlarken davranışlarına neden son derece dikkat etmeleri gerekmektedir.

Dilimizdeki Dinî Motifler

Dilimizdeki Dinî Motifler , Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi  konuları içinde önemli bir yere sahiptir. İçinde yaşadığımız toplumun kültürel özelliklerini şekillendiren etkenlerden en önemlisi dini motiflerin etkisidir.Dilimizde de dini motifler bize şekil veren öneme sahiptir.
Selamlaşırken Esselamu Aleyküm  ,Ve Aleyküm selam
Hastalara ,Allah şifalar versin
Cenazede Allah Sabırlar versin ,Allah günahlarını bağışlasın,Mekanı cennet olsun
Vedalaşırken ,Allaha Ismarladık
Tebriklerde ,Allah hayırlı etsin
İnşeallah , maşallah,barekellah ,Elhamdülillah bunlara bir kaç örnektir.

Hz. Muhammed Doğayı ve Hayvanları Severdi

Hz. Muhammed Doğayı ve Hayvanları Severdi. Hz. Muhammed (SAV) sadece insanlara karşı değil ,tüm canlılara karşı merhamet göstermiştir. Hz. Muhammed (SAV) 'in hayatında çok sayıda hayvanlara  karşı merhametli olunması ile ilgili örnekleri görebiliriz.
Bir sefer dönüşünde istirahat ederken Sahebeden bazılarının bir kuş yuvasıyla oynamasını yasakladığı gibi , kayalıkların arasından çıkan yılanı öldürmek isteyip onu öldüremeyen sahabe için de " siz onun şerrinden o da sizin şerrinizden kaçtı" demesi ile yol üzerinde yavrularını emziren köpeğin zarar görmemesi için ordunun yönünü değiştirmesi be köpeklerin başına nöbetçi koyması bunlara sadece  bir kaç örnektir.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde göstereceğiniz güzel bir video

Nas Suresi ve Anlamı

16 Mart 2013 Cumartesi

Nas Suresi ve Anlamı: Nas suresinin anlamıyla birlikte okunuşunu Mehmet Emin Ay hocamız yapmakta. Din Kültüür ve Ahlak Bilgisi dersinde öğrencilerimize seyrettirelim.

Felak Suresi ve Anlamı

Felak Suresi ve Anlamı: Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde öğrencilerimize gösterebileceğimiz güzel bir video çalışması.

İhlas Suresi ve Anlamı

İhlas Suresi ve Anlamı: Mehmet Emin Ay hocamızın okuduğu ihlas suresi ve anlamı videosu. Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde öğrencilerimize izletebiliriz.

Nasr Suresi ve Anlamı

Nasr Suresi ve Anlamı: Mehmet Emin Ay hocamızın okuduğu Nasr Suresini Din Kültürü ve Ahlak Bilgi dersinde izletelim

Tebbet Suresi ve Anlamı

Tebbet Suresi ve Anlamı:

Kafirun Suresi ve Anlamı

Kafirun Suresi ve Anlamı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde öğrencilerimize izletebileceğiniz güzel bir video çalışması

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi ve Anlamı: Kevser suresinin anlamını da gösterildiği kevser suresinin okunuşuna dair video çalışması. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde kullanabileceğiniz bir video

Maun Suresi ve Anlamı

Maun Suresi ve Anlamı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde öğrencilerimize ezberleteceğimiz maun suresinin anlamını gösteren video çalışması. Maun suresinin bize neler anlattığı da anlatılmaktadır.

Kureyş Suresi ve Anlamı

Kureyş Suresi ve Anlamı: Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde öğrencilerimize Mehmet Emin Ay hocamızın okuduğu Kureyş suresini izletelim. Video çok güzel hazırlanmış. Video içeriğinde kureyş suresinin anlamı da mevcut.

Fil Suresi ve Anlamı Videosu

15 Mart 2013 Cuma

Fil Suresi ve Anlamı


Fil Suresi ve Anlamı.
Bismillahirrahmanirrahim.

Elem tere keyfe fe'ale rabbuke bi ashab-iî fil. Elem yec'al key-dehümfi tadliylin ve ersele aleyhim tayren ebabile termiyhim bihi-caretin min sicciylin fece'alehüm ke'asfin me'kûl.

Fil Sûresinin Anlamı (Manası)


« Rabbinin fil ashabına ne etteğini görmedin mi? O, onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Ve üzerlerine sürü sürü ebabil kuşları göndermedi mi? Ki her biri onlara ateşte pişirilmiş çamurdan taşlar atmışlardı. Allah (u Teâlâ), onları kurt yeniği yaprağa çeviriverdi.


En Güzel 40 Hadis

12 Mart 2013 Salı1-(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.
2-Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tövbe edenlerdir.
3- Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.
4-Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü'min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz.
5-Müslüman, müslümanın dilinden ve elinden selamette olduğu kişidir. Muhacir ise Allah'ın yasakladığı şeyi terk eden kişidir.
6-Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.
7-Müslüman Müslümanın kardeşidir ona zulmetmez; onu düşmana teslim etmez. Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamette onun bir sıkıntısını giderir. Kim de bir Müslümanın ayıbını örterse, Allah da kıyamette onun bir ayıbını örter.
8-(Mümin) kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme.
9-İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi (gerçek manada) sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.
10-Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.
11-Allah’a ve ahiret gününe imân eden kimse, komşusuna eziyet etmesin. Allah’a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun. Allah’a ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun.
12-İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.
13-Din kardeşini güler yüzle karşılamaktan ibaret bile olsa, hiçbir iyiliği küçümseme.
14-İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.
15-Birbirinize karşı kötü duygular beslemeyiniz. Birbirinizi çekememezlik yapmayınız. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allah'ın kulları kardeş olunuz. Bir müslümanın diğer müslüman kardeşine üş günden fazla dargın durması helal değildir.
16-Güçlü kimse güreşte güçlü olan değil, kızgınlık anında kendisine hakim olandır.
17-İnsan, dostunun yaşayış tarzından etkilenir. O halde her biriniz dost edineceği kişiye dikkat etsin!
18-Haset etmekten sakının. Zira, ateşin odunu (veya otları) yiyip bitirdiği gibi haset de iyilikleri yer bitirir.
19-İnsanlara teşekkür etmesini bilmeyen  Allah’a da şükredemez.
20-İki nimet vardır ki, insanlardan çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.
21-İki özellik vardır ki bir müminde asla bulunmaz: Cimrilik ve kötü ahlâk. Cimri kimse Allah’tan uzaktır; cennetten uzaktır; insanlardan uzaktır; cehenneme yakındır.
22-Her işittiğini söylemek, kişiye yalan olarak yeter.
23-Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.
24-Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz
25-Müslüman kardeşini hor görmesi kişiye kötülük olarak yeter.
26-Cennet, nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle; cehennem ise nefsin arzuladığı şeylerle çevrilmiştir.
27-Çok gülmeyin, çünkü çok gülmek kalbi öldürür.
28-Kişi haksız olarak bir şeye lânet ederse, o lânet kendine döner.
29-Gecenin ortasında iki rekat namaz, hatalara keffarettir (günahları örter.)
30-Kişinin boş işlerle uğraşmaması onun ahlakının güzelliğindendir.
31-Dünyanın, Allah (c.c.)’ın yanında, sivrisineğin kanadı kadar bir değeri yoktur.
32-Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya hayır söylesin veya sussun. Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse komşusuna ikramda bulunsun. Allah’a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikramda bulunsun
33-Cömert; Allah’a yakın, insanlara yakın, cennete yakın, cehenneme uzak olandır. Cimri; Allah’a uzak, insanlara uzak, cennete uzak, cehenneme yakın olandır.
34-Kardeşini bir günahından dolayı ayıplayan kişi,  o günahı işlemedikçe ölmez
35- Beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini iyi bil! 1- İhtiyarlık gelmeden, gençliğin, 2- Hastalık gelmeden, sıhhatin, 3- Fakirlik gelmeden, zenginliğin,4- Ölüm gelmeden, hayatın,5- Meşgul olmadan boş zamanın kıymetini bil.
36-Kim bana bir salavat okursa Allah da ona on rahmet ve ikramda bulunur.
37-(Mümin) kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme.
38-Müslümanların gizli hallerini araştırmayınız. Kim Müslümanların gizli hallerini araştırırsa Cenâb-ı Hakk onun gizli hallerini açığa vurur. Evinin içinde bile olsa onu rezil eder
39-Üç şey münâfığın alâmetidir: Yalan söyler, sözünde durmaz, emânete hıyânet eder.
40-Namaz, dinin direğidir.

Bazı Haklar, Özgürlükler ve Din

Bazı Haklar, Özgürlükler ve Din. islam insan haklarına önem verdiği gibi hayvan haklarına da büyük önem vermiştir.  Özgürlük konusunda en bariz olanı Kafirun suresinde geçen "senin dinin sana benim dinim bana" ayetidir. Bu ayet inanç özgürlüğünü ön planda turmuştur.
Konumuzda Hayvan hakları konusunda da sizler  için  hazırladığımız videomuzu sunmak istiyoruz.

Çevremi Temiz Tutar ve Korurum


Çevremi Temiz Tutar ve Korurum. Çevre temizliğine dinimiz büyük önem vermiştir. "Temizlik İmandandır" hadisi temizliğin önemi konusunda bizlere bir fikir vermektedir.Müslüman her şeyiyle örnek olduğu gibi temizliği ile de örnek olmalıdır. Allah temizdir temiz olanı sever. Madem Allah temiz olanı seviyor o halde gerek kişisel temizliğimiz gerekse çevre temizliğimize son derece önem vermeliyiz.

Aile İçi İletişim ile ilgili Öğütler

Aile İçi İletişim ile ilgili Öğütler de toplumsal dinamiklerimizi oluşturmaktadır. Aile içinde güçlü bir iletişim mutlu aileyi ,mutlu aile de mutlu toplumu meydana getirir. Aile içinde gerek eşler arası gerekse çocuklarla ebeveynler arasında ve kardeşler arasındaki iletişimin kalitesi aile saadetini büyük oranda etkilemektedir.
Aile için iletişimde öğüt vermek de son derece önelidir. Zira Hz. Muhammed (sav) "Din nasihattir" buyurmaktadır.
Efendiler Efendisi böyle dediğine göre Aile içinde öğüt vermek de çok önemlidir.

Hısım, Akraba ve Komşularla İlgili Öğütler

Hısım, Akraba ve Komşularla İlgili Öğütler. Hısım akraba olarak bidiğimiz bugünkü anlamda Aile yakınlarımız ,Komşuluk ilişkilerimiz islam dininde son derece önemli bir yere sahiptir. Komşu komşuya varis olacak derecede önem verilen bu ilişki külütürümüzde de çok sayıda komşulukla ilgili atasözleri ve deyimlerin oluşmasına sebep olmuştur.

 KOMŞULUKLA İLGİLİ ATASÖZLERİ  VE DEYİMLER

 Komşu komşunun külte muhtaçtır,ev alma komşu al,komşuda pişer bize de düşer..

DİN VE GÜZEL AHLAK-Görgülü Olmak

DİN VE GÜZEL AHLAK-Görgülü Olmak. Görgü Kuralları eski adıyla Adab-ı Muaşeret toplumsal birlikteliğin bir gereğidir. Görgü kuralları  toplumdan topluma değişiklik gösterir. Adab-ı Muaşeret konusunda kültürümüz çok zengin olmasına rağmen , Tv dizilerindeki sarsıcı etki olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.  Adab-ı Muaşeret görgü kuralları zarifliği ön planda tutan hayat standartlarının yüksek kalitede ele alındığı nezaketi ifade eder.
Yerken,içerken,gezerken,oturuken kalkerken misafirliğe giderken misafir ağırlarken uyulması gerken görgü kuralları vardır.

Aile Toplumun Temelidir

Aile Toplumun Temelidir. Ailenin toplumsal önemi nedir. Aile yi tarif ederken genelde toplumun en küçük yapı taşı yapı birimi olarak tarif ediyoruz. Peki güçlü bir aile yapısı çok mu önemli . Ailelerin toplumsal huzura katkısından önce kişisel durumunu da etkilediğini biliyoruz. Aile yapısı kişinin davranışlarını son derece büyük etkiye sahiptir.
Aile ile toplum geleceğine şekil verir. Toplumumuz ailelerin bir araya gelmesiyle oluştuğuna göre güçlü aile güçlü toplum analıma gelmektedir. Adab-ı Muaşeret in aile için önemini anlatan güzel bir video çalışması..

Değer Nedir ve Nasıl Oluşur?

11 Mart 2013 Pazartesi

Değer Nedir ve Nasıl Oluşur? Değer deyince aklımıza ne geliyor. Bir milleti millet yapan değerler nelerdir. Bu değerlerin korunması nasıl gerçekleştirilir. Değerlerin toplum hayatındaki önemi nedir gibi sorulara aşağıdaki video ile çözüm bulacağız.Deper deyinve acaba öğrencilerimiz Milli Değerlerimiz manevi değerlerimiz kültürel değerlerimiz açısından kavramları nasıl izah ediyorlar.

Namazın Şartları

10 Mart 2013 Pazar

Namazın Şartları. İçindekiler ve dışındakiler olmak üzere 2 gruba ayrılır. Namazın şartlarını öğreten güzel bir çocuk ilahisi. 12 dir namazın farzı ilahisini öğrencilerimiz çok beğeneceklerdir.

Namaz Nedir ve Niçin Kılınır?

Namaz Nedir ve Niçin Kılınır? Namaz Yüce Rabbimizin biz kullarından yapmamızı istediği en büyük ibadettir. Namaz ile insan kulluğun zirvesine çıkar. Namaz ile öteler ötesine koşar. Namaz dinin diregidir diyor Hz. Peygamber Efendimiz.
Namaz kılmayana sahabe hazretleri münafık gözüyle bakardı. Gelin işe namazdan başlayalım. Namazsız cenneti kazanmak çok zor.İslam Düşüncesinde Yorum Farklılıklarının Sebepleri

İslam Düşüncesinde Yorum Farklılıklarının Sebepleri. İslam dini farklılıkları zenginlik olarak görmüş ve çeşitli zamanlarda asrın getirdiği ihtiyaçtan dolayı ictihad denilen çağın getirdiği sorunlara cevap bulma yoluna gitmiştir. Kuran ve sünnet esas alınmış ,islam alimlerinin de bir konu üzerindeki yorumları mezheb denilen ekolleri doğurmuştur. Mezhep,gidilen yol anlamı taşımaktadır. zehebe kökünden türemiş bir kelimedir.

Peygamberlere İman

Peygamberlere İman, İman esaslarındandır. Allah'ın gönderdiği peygamberlere iman etmek imanın şartlarındandır. Peygamberler görev itibariyle eşittirler ancak fazilet itibariyle ulul azm olarak bilinen peygamberler de vardır.

Kitaplara İman

Kitaplara İman. Yüce Rabbimizin İnsanlığı doğru yola sevketmek için gönderdiği kutsal kitaplara iman etmek de yine mü'min in özelliklerindendir.

Meleklere İman

Meleklere iman da yine iman esaslarından biridir. Melek kavramı içinde malesef tv lerde insanların beynine sokulmuş kanadı olan bayan figürleri melek kavramını anlatmada sıkıntılar meydana getirmektedir. İşte Kuran merkezli ve Hz. Peygamber Efendimizin bize anlattıkları esas alınarak Melek kavramını açıklamaya gayret göstereceğiz. Allah'a iman etmek aynı zamanda Mleklere de imanı gerektirir. Zira Allah'ın varlığını ispat eden deliller aynı zamanda Melekler için de geçerlidir.

Allah'a İman

Allah'a İman. Allah'ın Varlığına birliğine inanmak imanın ilk şartıdır. Allah'ın varlığını kabul etmemek ateizm olarak ya da kafirlik olarak adlandırılmıştır. Allah'a iman konusunda Yüce Rabbimizin bize verdiği akıl nimetini esas almak gerekmektedir. Aklı devreden çıkartıp aklı göze indirmek asla akıllıca bir iş değildir. Sadece gördüğüne inanalar için  şunu söyleyelim. Cep telefonları ,radyolar televizyonlar daha pek çok elektronik eşyanın çalışması için gözle görülmeyen frekanslara ihtiyaç vardır. Maden bu frekansların var olduğuna inanıyoruz o halde şunu deriz. İnsanın göz ü sınırlı bir şekilde görebilir. O göremiyor diye reddedemeyiz.


Kadere İman

Kadere İman, iman esaslarından biridir. Kaderi inkar eden ise müslüman değildir. Ancak pek çok kişi kader konusunda çelişkiye düşmektedir. Oysa kader konusu işlenirken unutulmaması gereken 2 husus vardır.
1- Allahın ilim sıfatı

2-İnsanın Cüz-i iradesi.
Yukarıdaki maddelerde her bir konu güzel bir şekilde izah edilmiştir.

Kaderle iligili bir kaç örnek.
1- Elmayı yersen kaderin ,yemesen yine kaderin
2- Hz. Ömer şam a gireceği vakit şam da bir veba salgını vardır. Bunu duyunca şam a girmekten  vazgeçer. içerinden biri
- ya Ömer Kaderimizde Şam a girip veba olup ölmek varsa girelim ölelim. Allah'ın kaderinden mi kaçıyorsun. dediğinde
-Evet ,Allah'ın kaderinden kaçıp yine Allah'ın Kaderine sığınıyorum. demişti. Yeri geldiğinde bu örnekleri arttıracağız.

Ahirete İman

Ahirete İman. Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde Ahirete iman konusunda öğrencilere gösterilecek çok güzel bir video çalışması. Öldükten sonra bizi bekleyen yepyeni bir hayat. İnsanın ölmesiyle başlayan ahiret inancı. Kuranı kerimde Mü'min tarif edilirken Onlar gayba iman ederler . diye pek çok yerinde vurgulama yapılmıştır. İnsanın Ahirete imanı ne derecede fazla ise dünya işlerindeki davranışları da ona göre şekillenmektedir. Zira Allah imanın artması ve eksilmesi diye Kuran da Hucurat suresinde bahsetmektedir. Ahirete iman ,İman esaslarının 6 esasından biridir. Öldükten sonra inanmak. Kuran-ı kerim bizlere pek çok ayetinde bu hususlara dikkat çekmiştir. Bediüzzaman said nursi de Ahirete iman konusunda bizlere güzel açıklamalarda bulunmuş, akıl ile ahiretin varlığını ispat etmiştir.

Allah Her Şeyi Yaratan, Yaşatan ve Gözetendir

Allah Her Şeyi Yaratan, Yaşatan ve Gözetendir. Allah'ın yaşatma sıfatı. Yüce Rabbimiz her şeyi yaratmış ve yaratmasıyla birlikte yaşatandır da.. Allah yaratandır ve Allah yaşatandır.

Allah'ın Varlığının ve Birliğinin Delilleri

Allah'ın Varlığının ve Birliğinin Delilleri ile ilgili din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde kullanacağınız güzel videoları burada paylaşacağız.
Allah'ın var olması ve  bir olmasına dair delillerden elde ettiklerimizi burada paylaşacağız.

Allah'ın El-Melik sıfatını tanıtan videomuz aşağıdadır.
Allah'ın El-Aziz sıfatı

Allah ’ın Her Şeye Gücü Yeter

Allah ’ın Her Şeye Gücü Yeter. Allah Teala'nın her şeye gücünün yeteceğini gösteren sıfatı. Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde Allah'ın sıfatlarının tanıtıldığı el-cebbar ismi. esma-ül hüsna sıfatlarını tanımaya devam edelim.

Allah'ın eşi ve Benzeri Yoktur

Allah'ın eşi ve Benzeri Yoktur. Din kültürü ve ahlak bilgisi ünite konularını video ders şeklinde işlemek isteyen öğretmenlerimiz için hazırlanan güzel bir çalışma. Allah'ın el-musavvir sıfatı. Allah her şeyi tasvir edendir. tasarlayandır. Onun eşi ve benzeri yoktur.

Allah Vardır ve Birdir

Allah Vardır ve Birdir. Yüce Rabbimizin Vahdaniyyet sıfatı Allah'ın bir ve tek olduğunu ifade etmektedir.Allahın var ve bir olduğuna dair videoları sitemizden paylaşacağız. din küültürü dersinde bu videoyu öğrencilerimize gösterelim..

Her Şeyi Yaratan Allah'tır

Her Şeyi Yaratan Allah'tır. Allah her şeyi yaratmıştır. El-Halık sıfatı bise bunu gösteriyor. galaksilerden mikroplara ,microcosmos dan makrokosmoza dek fer şeyi Allah yaratmıştır. Allah yoktan var dere. ama insanoğlu var olanı değiştirir. şekil verir.

Allah Her Şeyi İşitir, Bilir ve görür

Allah Her Şeyi İşitir. Allahın semi sıfatını açıklayan video. Allah her şeyi işitendir.Yüce Rabbimiz Yaratıcı olması farkıyla her şeyi işitir. Oysa biz yaratılanız. Bizim kapasitemiz sınırlıdır.

 
Allah Her Şeyi Bilir
 
Allah Her Şeyi Görür
 
Allah'ın sıfatlarını gösteren harika video çalışmaları.

ALLAH İNANCI

ALLAH İNANCI

YAŞAYAN DİNLER VE BENZER ÖZELLİKLERİ

YAŞAYAN DİNLER VE BENZER ÖZELLİKLERİ 
Ünite Açılımı
1. Yaşayan Dinler
1.1.Vahye Dayalı Dinler: Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet
1.2.Hint Dinleri: Hinduizm, Budizm, Caynizm, Sihizm
1.3.Çin ve Japon Dinleri: Taoizm, Konfüçyanizm, Şintoizm
1.4.Geleneksel Dinler
2. Dinlerin Benzer Özellikleri
2.1. İnanç
2.2. İbadet
2.3. Ahlak

ATATÜRK VE DİN ÖĞRETİMİ

ATATÜRK VE DİN ÖĞRETİMİ 
Ünite Açılımı
1. Atatürk'ün Dinin Anlaşılmasına Verdiği Önem
2. Atatürk'ün Okulda Din Öğretimine Verdiği Önem
3. Atatürk'ün Din Bilginlerine Verdiği Değer

İSLAM VE BARIŞ

İSLAM VE BARIŞ
 Ünite Açılımı
1. Barış İçinde Yaşamak Bir İhtiyaçtır
2. İslam Barışa ve Birlikte Yaşamaya Önem Verir
3. Bir İnsanın Yaşamasını Sağlamak, Bütün İnsanlara Hayat Vermek Gibidir
4. Hz. Muhammed Bir Barış Elçisidir
5. Zorunlu Olmadıkça Savaş Bir İnsanlık Suçudur
Okuma Metni: Barış ve Kardeşlik

İSLAM DÜŞÜNCESİNDE TASAVVUFÎ YORUMLAR

İSLAM DÜŞÜNCESİNDE TASAVVUFÎ YORUMLAR
 Ünite Açılımı
1. Tasavvufî Düşüncenin Oluşumu
2. Tasavvufî Düşüncede Allah-Varlık İlişkisi
3. Tasavvufî Düşüncenin Ahlaki Boyutu
4. Kültürümüzde Etkin Olan Tasavvufî Yorumlar
4.1.Yesevîlik
4.2. Kâdirilik
4.3. Nakşibendilik
4.4. Mevlevîlik
4.5. Alevîlik-Bektaşîlik
4.5. 1. Cem ve Cemevi
4.5. 2. Cemin Yapılışı
4.5. 3. Semah
4.5. 4. Musahiplik
4.5. 5. Dua ve Gülbenkler
4.5. 6. Muharrem Ayı ve Aşure
5. Nusayrilik
6. Birlikte Yaşama ve Hoşgörü Kültürü
Okuma Metni: Dört Kapı Kırk Makam

HZ. MUHAMMED'İ ANLAMA

HZ. MUHAMMED'İ ANLAMA
 Ünite Açılımı
1. Hadis ve Sünnet
2. Hz. Muhammed'in Davranışlarının Yerel ve Evrensel Boyutu
3. Dinin Anlaşılmasında Sünnetin Önemi
4. Başlıca Hadis Kaynakları

TÖVBE VE BAĞIŞLAMA

TÖVBE VE BAĞIŞLAMA
 Ünite Açılımı
1. İnsan Hata Yapabilen Bir Varlıktır
2. Tövbe Hatadan Dönme ve İyiye Yönelme Erdemidir
3. Allah Bağışlayıcıdır, Bağışlayanı Sever
4. Bağışlama Bireysel ve Toplumsal Hoşgörünün Temelidir
5. İyilikler Kötülükleri Giderir

DÜNYA HAYATI VE AHİRET

DÜNYA HAYATI VE AHİRET
 Ünite Açılımı

İSLAM VE ESTETİK

İSLAM VE ESTETİK
 Ünite Açılımı
1. Evrendeki Ölçü ve Ahenk
2. İnsan ve Estetik
3. Kur'an ve Güzellik
4. Hz. Muhammed ve Güzellik
5. Yaşamda Güzellik
5.1. Sözde Güzellik
5.2. Davranışta Güzellik
5.3. İş ve Üründe Güzellik
6. İslam Medeniyetinde Estetik
6.1. Mimarî
6.2. Edebiyat
6.3. Musikî
6.4. Hat, Tezhip, Ebru ve Minyatür
Okuma Metni: Mimar Sinan

ATATÜRK VE CUMHURİYET DÖNEMİ DİN HİZMETLERİ

ATATÜRK VE CUMHURİYET DÖNEMİ DİN HİZMETLERİ 
Ünite Açılımı
1. Diyanet İşleri Başkanlığı
1.1. Kuruluşu
1.2. Din Görevlileri
2. Dinî Yayınlar
2.1. Türkçe Tefsir ve Meal Çalışmaları
2.2. Türkçe Hadis Kitabı Çalışması
3. Hutbelerin Türkçe Okunması
Okuma Metni: "Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi"

AİLE VE DİN

AİLE VE DİN
 Ünite Açılımı
2. Dinler Evliliğe Önem Verir
3. Kur'an'dan ve Hz. Peygamber'den Aile ile İlgili Öğütler
3.1. Ailenin Kurulması ve Korunması ile İlgili Öğütler
3.3. Aile İçi Görev ve Sorumlulukla İlgili Öğütler
Okuma Metni: Hz. Fatıma ve Onun Aile Fertleriyle İlişkileri

İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR

İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUMLAR 
Ünite Açılımı
2. İslam Düşüncesinde Siyasi-İtikadî Yorumlar
2.1. Haricîlik
2.2. Şia
2.3. Mu'tezile
2.4. Maturîdilik
2.5. Eş?arîlik
3. İslam Düşüncesinde Amelî-Fıkhî Yorumlar
3.1. Hanefîlik
3.2. Malikîlik
3.3. Şafiîlik
3.4. Hanbelîlik
3.5. Caferîlik
4. İslam Düşüncesindeki Yorumları Birleştiren Unsurlar

HZ. MUHAMMED'İN ÖRNEKLİĞİ

 Ünite Açılımı
1. Kur'an'da Örnek İnsan ve Özellikleri
2. Hz. Muhammed Bizim İçin Bir Örnektir
2.1. Hz. Muhammed'in Güvenilirliği
2.2. Hz. Muhammed'in Merhametli Oluşu
2.3. Hz. Muhammed'in Adaletli Oluşu
2.4. Hz. Muhammed'in Kolaylaştırıcılığı
2.5. Hz. Muhammed'in Hoşgörüsü
2.6. Hz. Muhammed'in Sabrı ve Kararlılığı
3. Kültürümüzde Hz. Muhammed Sevgisi
4. Kültürümüzde Ehl-i Beyt Sevgisi
Okuma Metni: Şiirlerimizde Hz. Muhammed Sevgisine Örnekler

İSLAM'DA İBADETLERDE İLKELER VE İBADETLERİN FAYDALARI

İSLAM'DA İBADETLERDE İLKELER VE İBADETLERİN FAYDALARI 
Ünite Açılımı
1. İbadetler ile İlgili Temel İlkeler
1.1. İsteklilik ve Samimiyet
1.2. Gösterişten Uzak Olmak
1.3. Kolaylık ve Güç Yetirebilirlik
2. İslam'da İbadetlerin Faydaları
2.1. İbadetlerin Bireysel Faydaları
2.2. İbadetlerin Toplumsal Faydaları

İNSAN VE KADERİ

İNSAN VE KADERİ
 Ünite Açılımı
1. Kader ve Kaza Kavramları
2. İnsan İradesi ve Kader
3. Kaderle İlişkilendirilen Bazı Kavramlar
3.2. Hayır ve Şer
3.3. Afet
3.4. Sağlık ve Hastalık
3.5. Rızık
3.6. Başarı ve Başarısızlık
3.7. Tevekkül

Ecel ve Ömür -Dünyanın Geçiciliği

9 Mart 2013 Cumartesi

Dünya Fani Ölüm Ani -Dünyanın Geçiciliğine ait güzel bir video. Fani yani geçici bir hayat mı yoksa ebedi bir hayat mı istiyoruz. Ebedi bir hayat ise onu kazanmak için ne yapıyoruz.

Firavunun Çürümeyen Cesedi

İngiltere Biritish Museum da firavunun cesedi sergilenmekte.

Gül Ahmedim İlahisi

Gül Ahmedim İlahisini çocuklar çok güzel söylemiş. siz de beğeneceksiniz.

Sigaranın insan sağlığına zararları nelerdir

sigara da dinimizin yasakladığı kötü alışkınlıklardan biridir.

Evrendeki Ölçü ve Ahenk

dünya'nın uzaydan görünüşü. kainat ve insan.

Kültür ve Kültürün Ögeleri

YEMEK KÜLTÜRÜ
 

Kur'an-ı Kerim Dinle

Kuran-ı Kerim Sure ve Dualarını sitemiz üzerinden dinleyebilirsiniz.

İSLAM VE BİLİM

İSLAM VE BİLİM
 Ünite Açılımı
1. Din - Bilim İlişkisi
2. İslam'da Bilginin Kaynakları
2.1. Akıl
2.2. Vahiy
2.3. Duyular
3. İslam Aklı Kullanmayı ve Bilimi Teşvik Eder
4. İslam Medeniyetinde Eğitim Kurumları

ATATÜRK VE DİN

ATATÜRK VE DİN 
Ünite Açılımı
1. Atatürk'e Göre Din Vazgeçilmez Bir Kurumdur
2. Atatürk Dinin Yozlaştırılmasına Karşıdır
3. Atatürk'ün İslamiyet ve Hz. Peygamberle İlgili Sözleri
Okuma Metni: Taassubun Zararları

HAKLAR, ÖZGÜRLÜKLER VE DİN

HAKLAR, ÖZGÜRLÜKLER VE DİN Ünite Açılımı
1. Hak ve Özgürlük Kavramları
2.1. Yaşama ve Sağlık Hakkı
2.2. Eğitim Hakkı
2.3. Düşünce ve İfade Özgürlüğü
2.4. İnanç Özgürlüğü
2.5. İbadet Hakkı
2.6. Özel Yaşamın Gizliliği Hakkı
2.7. Ekonomik Haklar
3. Hak ve Özgürlüklerin Kullanımı
4. Hak ve Özgürlüklerin Kullanımını Engelleyen Alışkanlıklar
5. Hukukun Üstünlüğü
6. Kul Hakkı Yemek Büyük Günahtır
Okuma Metni: Hz. Ömer ve Adaleti